oficiální webová stránka Atomyk Piktures, nezávislá filmová společnost

Skocit na obsah
Co znamená zkratka AP?   Arašídová Pistácie
-
26.05.2009
Obrázek k aktualizaci

PAF 2009

Atomyk Piktures zaznamenali na právě proběhnuvším festivalu amatérského filmu PAF značné úspěchy, ačkoli v ostré konkurenci šedesátky prvotřídních filmů bohužel nedosáhli na ocenění. To jest dáno především nesmírnou kontroverzí našeho díla, jedním z porotců jsme byli dokonce označeni za "podvratnou skupinku". Na toto označení jsme jaksepatří hrdí, neb dokonale vystihuje samu podstatu našeno Umění. Je podvratné a přitom prvoplánově nesere diváka.
Film Einstein byl posuzován velice dobře (je třeba zdůraznit, že porotci si rozhodně nebrali servírky, k některým tvůrcům byli nemálo příkří). Zazněla slova o geniálním textovém doprovodu, STRHUJÍCÍM vývoji děje, dobrém hereckém výkonu a silné hudbě (zde byl v porotcově hlasu patrný jistý znalecký úsměv, hudba v Einsteinovi je svou silou opravdu slovutná a byla užita již leckde). Film nedosáhl na umístění, protože se porotci cítili rozpačitě ohledně autenticity námi předávaného prožitku. Pravda je, že nikdo z nás tak smutně neumírá, David Střícký není založen na přímé zkušenosti. Jednomu porotci též nevyhovovalo tempo filmu, kouzlo Einsteina se možná odkrývá příliš pomalu.
Čtvereček a Koleček imponoval panu Láškovi, organizátoru PAFka, který bohužel neseděl v porotě. Pan Lášek se prý dokonce při jeho zhlédnutí válel po zemi, doufáme, že ne v křečích, a hodnotil ho jako nejzajímavější. Jedním z porotců byl tento snímek označen, v dobrém slova smyslu, za anti-film, nemohl však bodovat kvůli jinému porotci, který razantně odmítl představu, že by animovaný film mohl být odporně animovaný a přesto vyhrát. Naše podvratnost zde tedy narazila. Přesto byl Čtvereček velmi mile přijat.
To Škola slušného chování na sídlišti tolik kontroverze nevybudila. Byla jednoznačně pozitivně ohodnocena od všech porotců, a to jakožto nenuceně humorné dílo vypravující originálním způsobem o životě kolem nás. Takový film by prý bodoval, kdyby měl 20 minut.
O samotném letošním PAFku lze jen říct, že kvalita promítaných snímků nevídaně poskočila, pryč je doba nechutných home-videí a bezduchých dokumentů. Konkurence byla značná a je z čeho se učit. Zároveň tento festival vřele doporučujeme každému příznivci filmu, a to nejen toho amatérského, neboť letošní menu bylo velmi dobře koukatelné i pro průměrného konzumenta pohyblivých obrázků.