AP vůz. AP auto. Pro některé zhůvěřilce AP kraksna nebo AP křáp…říkejte si našemu povozu jak chcete, ale faktem zůstává, že Atomyk Piktures se nedávno stalo téměř stoprocentně pojízdným…tedy, nezabrání-li výjezdu menší nedopatření v podobě nedostatku financí na tekutou potravu našeho miláčka (rozuměj benzín pro naše auto).
Jistě vás napadá, kde filmová společnost, proslulá svou chudobou (i když nízkorozpočtovost svých filmů proměnila v obdivuhodnou ctnost a výhody), jakou AP je, vzala peníze na vlastní automobil. Nikde, zní správná odpověď…(nebo si snad myslíte, že jsme tak bohatí, že jsme si koupili auto, a zároveň tak chudí, že nemáme na benzín??) Vůz se totiž do vlastnictví našeho spolku dostal díky Dominikovi (AP), který bravurně využil svých rodinných svazků (nebo snad pout…?:) a s prohnaností sobě vlastní obelstil jednoho svého naivního příbuzného, který mu vůz přenechal s bláhovou představou, že Dominik (AP) jako každý hodný hoch bude jezdit po silnicích podle předpisů a odvděčí se za tento nenadálý dar doživotní úctou k jeho stáří.
Jenže to se šeredně spletl…nejspíš by si nedokázal představit auto plné nedopalků, namol opilých teenagerů, jak se za zvuku metalové hudby, burácející zevnitř, řítí ulicí od krajnice ke krajnici a sráží jednu popelnici za druhou…(do tohoto stadia jsme to sice ještě nedotáhli, ale snažíme se:) – pro začátek jsme vůz opatřili novým logem AP a vícero nápisy, upozorňujícími celý svět, o jaké neobyčejné přibližovadlo že se to jedná.
Zároveň pokračuje rozsáhlá rekonstrukce automobilu, který sice už jeden TUNING má, a sice nastavitelný na rádiu, ale to nám neubírá na nadšení v jeho dalším vylepšování…na prázdniny chystáme slavnostní představení našeho autíčka skupině kotoučových brusek – po tomto setkání už ho jen seznámíme s jistým lakýrníkem a…nechte se překvapit, co vznikne…(předem upozorňujeme Batmana, že v černé barvě AP vůz k sehnání nebude!)
Kapitolou v historii filmové společnosti Atomyk Piktures neméně významnou je slavný AP vozík. Možná se po zhlédnutí fotografií ptáte, o co se vlastně jedná…jako každá věc na světě, i tahle stará bedna na kolečkách z in-line bruslí se dá vidět ze dvou úhlů (tím nemyslím zprava a zleva…) – buď jako rádobydobřevyhlížející kutilský výtvor pochybné kvality, anebo, využijete-li našeho pohledu, kus poctivé práce a produkt naší vysoce praktické fantazie.
AP vozík jsme si opatřili jako pomůcku pro pohyblivé záběry, kdy je třeba, aby kameraman mohl uhánět s větrem o závod a zároveň se plně soustředit na aktuální záběr. Sestrojili jsme ho v sestavě Dominik (AP), Speedy_G během přibližně jednoho týdne. Jde o nejambicióznější, ale zároveň nejméně využívanou pomůcku AP (vlastně doposud vozík vyjel jen jednou, a navíc při natáčení velkofilmu, který již téměř rok vázne ve střižně a kvůli neschopnosti věčně ospalého a líného zvukaře nebyl dodnes oficiálně vypuštěn do kin…:)
Jak již bylo řečeno, vozík sestává z vojenské bedny na obvazový materiál (což nám zároveň umožnilo mít ve vozíku úložný prostor), ke které jsou zespodu připevněna kolečka z bruslí. Na bedně lze zpozorovat mistrně přišroubovánou ozdobnou židli pro kameramana a celý kolos se pohybuje po kolejích (jsou skládací, máme celkem 6 metrových kusů), které jsme sami stvořili, jak se říká, od Adama (nebo jak se ten prodejce železa jmenoval) – k obsluze je třeba přibližně 6 lidí a kameramana (1 tahač + 5 nosičů kolejí:)
Zvláštností celého promyšleného mechanismu pohybu tohoto velikána je, že oproti všem předpokladům není bůhvíproč zcela bezzvučný a tichý…dokonce by se dalo i říci, že dělá sakra rámus…tento jeho neblahý provozní nedostatek se nám podařilo zredukovat špunty do uší, jež používal celý štáb, ale pak nebylo ve filmu z jakéhosi záhadného důvodu nic moc slyšet – vše zatřel záhadný lomoz…ale až se znovu odhodláme vynést prozatím bezpečně uložené koleje zpět na světlo světa, bude určitě AP vozík stoprocentně připraven zajistit nám ty nejlepší záběry…
Nebojím se říct, že bez našich kamer by nevznikl ani jeden z filmů AP produkce (tedy možná vznikl, ale nebyl by zaznamenaný:) Proto si všechny tyhle mašinky chráníme jako koláč ve špajzu…
- Zpočátku mělo AP k dispozici pouze jedinou kameru, jejímž vlastníkem byl Vak (AP), po pozdějších zkušenostech nechvalně známý jako „ten, co nikdy nemá čas na natáčení“…Faktem ale i v těchto chmurných dobách, kdy lze Vaka (AP) i s kamerou na natáčení přilákat pouze příslibem řízků, čehokoliv zadarmo nebo jiných materiálních požitků a statků, zůstává, že (mimo jiné okolnosti samozřejmě) i kvůli téhle kameře vůbec ke vzniku uskupení Atomyk Piktures kdysi (zhruba v létě roku 2003) došlo. Je proto, spíše než jako nástroj Vakovy zvůle, vnímána jako cenná relikvie, jejíž význam nebude nikdy zapomenut…
- Časem se řady našich filmovadel rozrostly o kameru, kterou nám občas k dispozici propůjčil jeden z hlavních iniciátorů CS sekce, proslulý kempr a lama – Kubi. Náš vztah k jeho kameře a opačně je vyloženě podobný, alespoň mně se nikdy úplně nepodařilo pochopit, čí vlastně je…z útržkovitých informací, jež jsme od Kubiho vyrozuměli, kamera nepatří jen jemu, ale určitému (možná i většímu než malému) počtu jiných, blíže nespecifikovaných osob (které, ale my vůbec neznáme). Tyto osoby čas od času zmaří naše natáčecí plány, protože s kamerou mají svoje plány…každopádně s Kubim se poměrně dá domluvit, jedinou nevýhodou je vzdálenost jeho bydliště od domovů všech ostatních (osobně nechápu, jak může někdo bydlet tak daleko od civilizace jako Kubi:)
- Kdysi nejpoužívanějším a nejoblíbenějším nástrojem k zachycování našich více či méně zdařilých výplodů byla oficiální AP kamera, jež byla majetkem Dominika (AP)…dostupná byla pro nás řádově několik měsíců, a za tu dobu se naše filmově-produkční potence nejméně zdvojnásobila. Obecne nepatří AP kamery k výkřikům techniky, ale k natáčení 4MB velkých filmů jako Vylodění v Normandii stačí:)
-
V září 2006 při cestě z projektu v Itálii ale došlo k jedné z nejhorších chvílí v historii AP. Během cesty vlakem domů nám byli ukradeny obě kamery (Vakova a Dominikova), několik miniDV kazet, kabely, brašny ke kamerám a příslušenství. Po dlouhou dobu po této události nemělo AP vlastní kameru a jakékoli natáčení bylo vskutku problém. Situace trvala necelý rok ale jakoby se zdálo, že když si s námi osud tenkrát zahrál nepěknou hru po roce se nám přišel omluvit. Zadarmo se nám totiž podařilo získat profesionální kameru SONY DSR 200 AP. Tato kamera patří mezi profesionální ramenní kamery. Zde jsou její technické specifikace:
Product Type: Camcorder
Width: 21.6 cm
Depth: 47.4 cm
Height: 23.7 cm
Weight: 3.6 kg
Enclosure Colour: Metallic silver
Localisation: English
Main features
Camcorder Sensor Resolution: 470 Kpix
Camcorder Effective Video Resolution: 440 Kpix
Media Type: DV
Colour Support: Colour
Horizontal Resolution: 625 lines
Optical Sensor Type: 3CCD
Optical Sensor Size: 1/3"
Min Illumination: 3 lux
Analogue Video Format: PAL
Digital Zoom: 20 x
Shooting Modes: Normal movie mode, digital photo mode
Image Stabiliser: Optical
Max Shutter Speed: 1/10000 sec
Min Shutter Speed: 1/3 sec
Exposure Modes: Automatic, manual
White Balance: Automatic, presets
PCM Digital Sound: 16bit (48KHz / 2 channels), 12bit (32KHz / 4 channels simultaneously)
Digital Video Format: DVCAM
Remote Control: Remote control - infrared
Na počátku července 2007 jsme dostali tato výbárná studiová světla (jejich název je Compactron Video 1000).
První velkou zkouškou prošla tato světla na našem Evropském projektu, kde svítila zhruba 20hodin denně, 8 dní a to bez sebemenších problémů.
O jejich spotřebu jsme se moc nestarali, neboť to platil Hotel Stachov, ve kterém jsme byli ubytovaní, nicméně jejich zář 1000wattů nám postačila ke všem aktivitám a představením, které jsme byli schopni zvládnout :)
Každý, kdo někdy stříhal film na počítači, určitě potvrdí, že k tomu je třeba spousta místa na harddisku…když se začaly množit rozestříhané filmy i u nás, a časem došlo k situaci, kdy nedodělané filmy zabíraly volnou paměť na počítačích téměř všech členů AP, rozhodli jsme se přikročit k radikálnímu řešení – vybrali jsme mezi sebou dost násilným způsobem peníze (neboť jestli jsou členové Atomyk Piktures v něčem lepší než ve vymýšlení neuskutečnitelných filmových projektů, pak je to absolutní neochota přispět kdykoli komukoli na cokoli).
Naštěstí jsme přece jen vybrali dost a plodem naší výběrčí akce se stal AP disk – v podstatě obyčejný kus hardwaru, který se ale obyčejnou samolepkou s nápisem AP disk stal něčím daleko důležitějším – součástí procesu výroby našich filmů…jsou na něm uložena všechna naše rozpracovaná díla, i všechny již hotové výtvory…dále slouží členům AP ke sdílení filmů, hudby a fotek. AP disk je jednou z nejhodnotnějších věcí, kterou vůbec máme, protože jde o velký archiv naší činnosti a data na něm uložená jsou nenahraditelná…
Jenomže AP disk už není co býval!!! Zhroutil se nám celej v neděli 12.3.2006! Podařilo se nám pouze zachránit nějaká důležitá data a druhý den jsme ho poslali na reklamaci. Bohužel jsme zjistili, že dostaneme nový diska tento již neuvidíme, což nás mrzelo, nebot jsme ho chtěli pohřbít někam pod zem, protože to byla opravdu věc, která posloužila!
Koncem července 2007 jsme ovšem zjistili, že už ani naší malé skromné, nezávislé, amatérské, filmové společnosti 160GB místa na disku nestačí a rozhodli jsme se pro inovaci našeho zařízení. Kupili jsme zcela nový HDD, Western Digital Caviar RE WD5000ABYS - 500GB, SATA/300 a k tomu zbrusu nový rámeček nebo také zvaný "Externí box ICY BOX IB-351StUS USB2.0 box 3.5'' SATA" stříbrné barvy. Tudíž náš "starý AP Disk" jsme přejmenovali na AP Záloha a nyní titulem AP Disk se může honosit 500GB WesternDigital.
Naše dva Pultíky.
- Mix pult - Behringer UB 2000 MX, audio pultík...
- Video efektér či jak se to jmenuje :)
Katastrofální úroveň zvuku v některých našich dílkách nás donutila uvažovat o zakoupení mikrofonu, se kterým by se nám nestalo, že ve scéně není kromě hučení projíždějícícho nákladního auta slyšet nic jiného. Po zběžném obhlédnutí trhu přišel Ihuj s alternativou, která se nám hned zalíbila – koupit mikrofon přes svého známého z Prahy…ačkoliv jsme neměli možnost si přístroj před koupí vyzkoušet, rozhodli jsme se pokusit štěstí a objednali ho…(bohužel jsme neměli dost peněz a i v peněženkách tradičních sponzorů zely propasti zvící velikosti Grand Canyonu, a tak jsme s ne právě lehkým srdcem museli zpronevěřit maturitní fond naší třídy…tento hřích nám nedává dodnes spát a i přes pravidelné návštěvy zpovědi si pravděpodobně onen čin nepřestaneme vyčítat, dokud vše do posledního haléře nesplatíme…)
Již po prvním ohmatání štíhlého kovového držadla mikrofonu jsme propadli nekončící euforii, protože bylo jasné, že jsme rozhodně neprohloupili a mikrofon za vydaných 4500 Kč rozhodně stojí…postupně jsme se naučili ho ovládat v součinnosti s kamerou a stal se jedním ze základních kamenů úspěchu našich filmů…kvalita AP výtvorů tak opět nesporně vzrostla a z lepšího, čistšího a srozumitelnějšího zvuku v našich filmech se můžete s námi těšit i vy…
Kromě klasických, konvenčních filmařských pomůcek disponuje náš tým i věcičkami, jejichž význam byste možná na první pohled nerozeznali, ale pro nás se staly téměř nepostardatelnými…Řeč je o různých šikovných zařízeních, povětšinou elektrického charakteru, která se nám podařilo objevit v rozličných zapadlých koutech našich či cizích domovů…Stačilo zhodnotit bystrým okem jejich potenciál, trochu je vylepšit a ejhle! – více než užitečná mašinka je na světě…do této kategorie spadá například obří světlo na 220V, kterým osvětlujeme místa etrémně vzdálená zdrojům běžného světla (hlavně za tmy:)
Jako každý předmět obdobného kalibru je ale i tento gigant zbraní dvousečnou…náš štáb byl při jeho použití během natáčení filmu Závada Ríloudid, odehrávajícího se vprostřed noci na poli u nejmenované jaderné elektrárny, téměř sežrán zaživa mraky dotírajícího pološíleného hmyzu, přitahovaného masivní vlnou světla…(nepotvrzené informace hovoří dokonce i o tom, že z neznámého důvodu komáří vzrůst výrazně překračoval meze normality a některé exempláře i po zabití vydávaly zřetelnou pulzující zelenou záři…).
Soubor ostatních předmětů, jež by se daly jmenovat, zahrnuje blikačky, jichž bylo např. v Závadě použito ke ztvárnění vysoce realistického modelu kosmické lodi, nebo několik kilometrů kabelů a prodlužovaček, tuny zásuvek, zástrček, drátů, spojek a redukcí, jejichž převozem je vždy pověřen nejslabší člen aktuálního natáčecího týmu, aby se utužil a posílil…
Naše AP kufry obsahují nejdrahocennější vybavení AP. Tyto kufry pokud někde uvidíte, tak je v místě Atomyk Piktures.
Jeden z kufrů obsahuje základní natáčecí vybavení: Izolepy (všechny barvy izolep, velikosti), špagáty, motouz, provázek, většinu AP kazet (ať už se jedná o MiniDV kazety či o DVCAM kazety), také nějaká příruční svítidla, rozdvojky a rozšestky, prodlužovací kabely a jeden 20metrů dlouhý Video kabel (cinch) a také naše Sluchátka
Jedná se o tzv. Vejcovitý kufr, tudíž jeho obal je tvrdý a nedá se lehce promáčknout, proto veškeré vybavení by mělo být v bezpečí
Druhý kufr je především kufr s Elektronikou, zvukem a kabely. Nalezneme zde MixPult Behringer UB 2000 MX, tři mikrofony a spoustu kabelů, redukcí a dalších věcí.
Tento kufr je pouze látkový se zipama, tudíž vybavení není tak dobře chráněno, nicméně má výhodu, že lze dobře napnout a vejde se tak do něj více věcí.
Nesmíme zapomenout ani na věc nejdůležitější – izolepu…Ano, nezdálo by se to, ale celý filmový průmysl fakticky stojí na tomto geniálním vynálezu Fina jménem Isso Leppa…Bez ní by nevznikl žádný film od třetiřadého amerického hororu s kolébajícími se monstry, spíchnutými doma v garáži, až po díla jako Pán Prstenů, Titanik (dovedete si představit, kolik lepící pásky se na tak obrovský model spotřeboavlo?) nebo Pulp Fiction (malou ukázku má na hlavě přece i Marsellus Wallace).
Izolepa je nepostradatelným elementem, hybnou silou každé improvizace, a musí proto být obsažena ve všech balících s rekvizitami…I studenti filmových škol nám potvrdili, že jejich filmy stojí na lepenkách…ptáte se, k čemu může být vlastně taková izolepa dobrá? No právě že k úplně všemu! Její univerzálnost je neopakovatelná, její spolehlivost přímo omračující…lze s ní přilepit falešné ochlupení, vyčistit si zuby, připevnit k sobě dva absolutně nesourodé předměty, v případě použití většího množství snad i zastavit vlak…Proto izolepa byla, je a bude první věcí, kterou vždy na natáčení zabalíme…
Prozatím poslední věcí, kterou vám v této sekci představíme, je jeden absolutní originál…AP vozík není z nejužších, a proto se nemůže dostat všude, kde je to třeba…navíc je k jeho provozu třeba otroků, kteří pokládají koleje…ale i v této situaci jsme si dokázali poradit…pomocí IZOLEPY jsme upevnili stativ, dodaný Ihujem, na kolo Dominika (AP), a dostali tak k dispozici povoz několikrát rychlejší než AP vozík…pravda, pojízdný kameraman musí zároveň i řídit a udržovat rovnováhu, ale roztlačíte-li ho z kopce o sklonu 60 stupňů a předtím přeříznete brzdová lanka, vzniknou vskutku dynamické záběry:)
To je zatím vše, co o našich natáčecích pomůckách lze vědět, ale náš arzenál samozřejmě pravidelně rozšiřujeme – v případě výskytu jakékoli nové akvizice přirozeně provedeme update sekce, abychom vás o novince informovali!
Jednoho slunečného dne na konci velkých prázdnin vyšlo si tvrdé jádro AP jen tak na výlet do Globusu (Takový místní obchůdek vším možným.) a zde, v regalu mezi zlevněnou krosnou a spacákem s prošlou záruční lhůtou, padl nám do oka krásný, udivujícně praktický, mistrně sešitý, modročervený... STAN! Ani jeden z nás neodolal jeho svodům a po krátké kontrole stavu financí jsme si jej vezli v nákupním košíku jako párek mladých manželů růžolící batole. Místní prodavač nás sice od koupě zrazoval, prý se jedná o zaručený šunt, který by si nikdo nekoupil, pokud ovšem nemusí spát v mokru a mrazu, avšak my již víme, jak lstivý dovedou prodavači být. Co se dál dělo u pokladny, vám doufám nemusím již vykládat.
Ano, možná si řeknete, na co filmová společnost potřebuje zrovna stan. Za prvé, není to obyčejný stan, ale AP stan, a za druhé,... to jsme ještě nevymysleli. Mohl by chránit vybavení AP proti komárům, (Což ovšem postrádá smyslu, neboť z našeho mobilního stativu se moc krve vysát nedá...), popřípadě zajistit mám za exteriérních natáčení případnou ochranu před deštěm. (Tedy alespoň třem či čtyřem, ostatní štáb bude muset moknout...) Anebo... Jistě! Poskytne našim věcem úkryt před zloději, půjdeme-li se během natáčení kupříkladu někam občerstvit! Postavíme jej na louce, zapneme rádio, bude to vypadat, že vevnitř někdo je, a žádný zloděj si na AP věci netroufne! To je ale geniální AP myšlenka!
Jedná se o nezničitelný titanoniklowolframohořečnatopryskyřičitý amalgám s přídavkem slitiny švýcarské oceli Henckellbach a měděné rudy z bulharského pohoří Parrum. Prakticky žádný dosud známý materiál neodolá jeho řezným a půlicím schopnostem, pročež je hojně využíván k loupání párků, krájení rohlíků, čištění nehtů či dloubání v nosech členů AP. Jeho původ je nejasný, neboť nemohl být zjevně sestrojen pozemskými technologiemi.
Momentálně se nachází v opatrování Dominika (AP) a podle ne zcela ověřených informací někdy za chladných srpnových nocí ve tmě svítí matným fialovým světlem.
I AP vesta svítí ve tmě. Jedná se totiž o reflexní svršek, hojně využívaný na silnicích a dálnicích. Ptáte se, k čemu ji využíváme my? Inu, taková AP vesta je užitečná z mnoha hledisek. Poprvé byla použita k označení hydrantu, stojícího poblíž AP vozu, čím zachránila množství dalšího vybavení před promáčením v důsledku srážky nepozorného řidiče se zmiňovaným sloupkem. Mimoto bylo zevrubným pozorováním zjištěno, že kromobyčejně sluší Patejlovi, a už z tohoto závažného důvodu bylo rozhodnuto, že se musí bezpodmínečně stát nedílnou součástí AP vybavení, ba co víc, měla by být povýšena mezi nejvíce ceněné pomůcky, jako je památeční párátko s Bon Jovim nebo vlas Matky Terezy, které rovněž vlastníme...
AP metr je vskutku převratná kuriozita, vyskytující se mezi stohy ostatního veleužitečného filmového vybavení. Má přehršel užitečných funkcí, z nichž některé nebyly doposud ani vyzkoušeny, neboť se nikomu z nás nechtělo pročítat zdlouhavý manuál, který je navíc celý psaný sánskrtem (nebo se jedná o sečuánštinu? V řadách AP je bohužel příliš málo grafologů na zodpovězení této otázky...) V podstatě jediný účel, ke kterému ho proto používáme, je měření. Má totiž navíc, kromě svých jiných předností, i číselnou stupnici v centimetrech. Poprvé byl použit ke změření AP auta a průměru nadočnicového oblouku Groopheecka - kteréžto dva údaje byly shledány jako nejpotřebnější pro další vývoj naší tvorby a pečlivě zapsány. Ačkoli by se tento zázrak techniky dal jistě využít i k dalším úkonům - např. smažení vajec nebo broušení porcelánu, zůstane nejspíš v permanenci pouze jako měřicí pomůcka - můžeme si to přece dovolit...Máme totiž spoustu jiných, neméně úžasných nástrojů - například slovutný
Tato monstrózní dřevěnokovová konstrukce nejspíše prvoplánově sloužila k vytloukání zbytků semen z obilných klasů, ale po neprozřetelném uskladnění na jedné půdě ležela v prachu zapomenuta několik (možná i desítek) staletí, než ji na světlo světa znovu pozvedly obratné ruce ihujovy. Dnes je tento stativ používán převážně k upevnění AP kamer při statických záběrech, při nichž je cílem dosáhnout co možná nejmenšího pohybu snímajícího zařízení. Výjimečnou stabilitu mu propůjčuje jeho neobvyklá váha, která mírně přesahuje hmotnost dobře rostlého tapíra krátkosrstého. Při stabilizačních testech se nám kameru v AP stativu nepodařilo převrátit ani s pomocí AP auta, osmi psů a čtyř kávových lžiček mouky, takže vydrží skutečně hodně. Stejně jako zbytek originálních a naprosto jedinečných součástí AP vybavení se jedná o věc nevyčíslitelné hodnoty, která je pro svou přirozenou dokonalost jednoznačně neprodejná.
V současné době si AP pořídilo i úplně nový stativ Velbon DV 6000. Tento stativ je černý a nejedná se o plastový materiál, nýbrž o nějakou slitinu kovů. Zatím jsme ve fázi jeho studování. Zde je jeho drobná specifikace.
- Max. výška (cm) 156,50
- Min. výška (cm) 26
- Délka ve složeném stavu (cm) 66,0
- Hmotnost (kg): 2,20
- Počet sekcí noh: 3
- Průměr první díl nohy (mm): 26
- Max. doporučené zatížení (kg): 4,0
- Aretace noh: svorky
- Zakončení noh: guma
- Hlava: PH-358
- Rychloupínací destička: QB-5RL
- Počet vodováh: 1
- 2-osá fluidní páková hlava: FHD-51Q
- 3-osé hlavy pákové hlava: PH-157Q, PHD-41Q, PHD-51Q
- Kulové hlavy: QHD-51, QHD-51Q, QHD-61, QHD-61Q
Tento revoluční technický vynález odstartoval novou etapu v AP natáčení. Po vleklých problémech s rozbitou kazetovou mechanikou v AP kameře, kterou AP řešilo velmi osobitými postupy, přichází toto všemocné řešení. Profesionalita a vynalézavost toho zařízení je doslova všeříkající. Netřeba tedy dodávat více. Pohleďtě a nestyďte se neskrytě závidět, že AP dokáže vyrobit takovou technickou lahůdku.